Luni, 7 martie, primarul Mircia Gutău – alături de viceprimarul Andrei Gheorghiu, de administratorul public Eusebiu Veţeleanu şi de consilierul Gheorghe Gogîrnoiu – s-a întâlnit cu o delegaţie de oameni de cultură din municipiu formată din scriitorul Petre Cichirdan, dr. ing Mihai Sporiş şi prof. Gheorghe Dumitraşcu pentru a discuta modalităţi prin care administraţia municipală poate sprijini revistele locale de cultură. Cu această ocazie, primarul Gutău a promis că va propune Consiliului Local să se acorde susţinerea financiară necesară acoperirii cheltuielilor de editare şi tipărire a unor prestigioase publicaţii culturale vâlcene, bineînţeles în condiţiile legislaţiei specifice. Cei trei oameni de cultură s-au arătat impresionaţi de răspunsul concret al edilului-şef şi au stabilit ca astfel de întâlniri să aibă loc şi pe viitor.
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2022/03/18DB9705-C707-4E24-8815-7EF977B9B776-300x200.jpeg)
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2022/03/D4C89DCD-A41F-4C93-B7D9-65EFC92DB84E-300x200.jpeg)
Biroul de Presă al Primăriei Râmnicu Vâlcea