Intervenție dificilă pe strada Dacia din municipiul Râmnicu Vâlcea, acolo unde pompierii au fost nevoiți să intre pe geam într-un apartament în care se afla o persoană căzută pe podea. Salvatorii au acționat la fața locului cu echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și modul de descarcerare, o ambulanță SMURD și autoplatformă de intervenție și salvare de la înălțime. Persoana respectivă era conștientă când ai găsit-o pompierii, însă nu coopera deloc. Ea a fost transportată la spital.
“La sosirea pompierilor, persoana se afla în holul locuinței situate la etajul II al imobilului, iar salvatorii vâlceni au ajuns la ea intrând printr-un geam deschis, cu ajutorul autoplatformei de intervenție și salvare de la înălțime.
Victima, conștientă și necooperantă, a fost evaluată și transportată la UPU Vâlcea de către echipajul SMURD” – precizează căpitanul Sorin Albinaru – purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea.
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/11/b69140c6-e120-4abf-a434-578e2e86a4d9-150x150.jpeg)
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/11/de104f88-cbe9-4f3d-aba8-a986574d4d5c-150x150.jpeg)
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/11/5036c56d-2957-45de-b35c-d004af99f3f9-150x150.jpeg)