FOTO. Sportivii din Vâlcea s-au întors cu 13 medalii de la Campionatul Naţional de Jiu Jitsu Brazilian 2020

Nu mai puţin de 13 medalii au obţinut sportivii vâlceni care au participat week-end-ul trecut la Campionatul Naţional de Sport BJJ GI & Nogi 2020, ce a avut loc la Târgu Mureş.

Pentru copiii antrenaţi de Leonard Gugulici (antrenor principal), precum şi de Filip Augustin şi Daniel Gogoaşe (antrenori secundari) a fost prima competiţie de acest gen la care au participat şi a fost una de succes. Aşadar, Filip Anisia (6 ani) şi George Buşu (8 ani) s-au întors acasă cu câte o medalie de argint, în timp ce Andrei Eduard Diaconu (8 ani), Robert Petrescu, David Sahleanu (8 ani) şi Rarel Butaru (8 ani) au obţinut câte o medalie de bronz.

În ceea ce-i priveşte pe adulţi, aceştia au participat la competiţie în două grupe: GI (cu kimono) şi NO GI (fără kimono). Iată rezultatele obţinute:

• Daniel Gogoaşe: medalia de aur la categoria -100 kg (NO GI).
  • Răzvan Popa: locul I la categoria 74 de kg (GI) şi locul I la categoria 76 kg (NO GI)
  • Alexandru Sorin Ghinea: locul II la categoria -94 kg (GI) şi locul III la categoria +100 kg (NO GI)
  • Andra Cazan: locurile II şi III