Chimcomplex, societate care a preluat fostul combinat Otchim din Râmnicu Vâlcea continuă anual procesul de retehnologizare. Producția și eficiența combinatului vâlcean cresc prin investițiile făcute. Într-un comunicat de presă, Chimcomplex anunță că a adus din Turcia un cazan imens care va asigura o putere impresionantă.
,,Impresionantul echipament de pe șantierul centralei de trigenerare a ajuns la destinație după o călătorie de peste 1.200 de km, Ankara, Turcia – Rm. Vâlcea, România.
Acest cazan imens, de 66 de tone, va produce abur tehnologic pentru consum intern, la o presiune de 16 bar. Echipamentul va asigura eficiența sistemului, având o putere electrică de 8 MW. Da, ați citit bine – 8 milioane de wați, o forță impresionantă!
Montarea acestui colos tehnologic a fost un spectacol de inginerie la care actorii principali – colegii și partenerii noștri s-au descurcat exemplar. Felicitări tuturor!
Acesta este un proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020” se arată în comunicat.
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/5240021e-7563-43f5-b78c-a7c046df6422-150x150.jpeg)
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/1a4148b5-60ec-45ec-8f52-d02991f01db4-150x150.jpeg)
![](https://www.gazetavalceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/9921d01d-50c6-4ab9-9f78-be1973c2eec7-150x150.jpeg)